Si mund të përfitojnë antioksidantët në shëndetin tonë?

Si mund të përfitojnë antioksidantët në shëndetin tonë?

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Antioksidantët

janë substanca që mund të parandalojnë ose ngadalësojnë dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga radikalët e lirë, molekulat e paqëndrueshme që trupi prodhon si një reagim ndaj presioneve mjedisore dhe të tjera.

Ata nganjëherë quhen "pastrues të lirë-radikal".

Burimet e antioksidantëve mund të jenë natyrale ose artificiale. Disa ushqime me bazë bimore mendohet se janë të pasura me antioksidantë. Antioksidantët me bazë bimore janë një lloj ushqyesi fitonutrient, ose me bazë bimore.

Trupi prodhon gjithashtu disa antioksidantë, të njohur si antioksidantë endogjenë. Antioksidantët që vijnë nga jashtë trupit quhen ekzogjenë.

Radikalet e lira janë substanca e mbeturinave të prodhuara nga qelizat ndërsa trupi përpunon ushqimin dhe reagon ndaj mjedisit. Nëse trupi nuk mund të përpunojë dhe të heqë radikalët e lirë në mënyrë efikase, stresi oksidues mund të rezultojë. Kjo mund të dëmtojë qelizat dhe funksionin e trupit. Radikalët e lirë njihen gjithashtu si specie reaktive të oksigjenit (ROS).

Faktorët që rrisin prodhimin e radikalëve të lirë në trup mund të jenë të brendshëm, siç është inflamacioni, ose i jashtëm, për shembull, ndotja, ekspozimi UV dhe tymi i cigares. Stresi oksidativ ka qenë i lidhur me sëmundjet e zemrës, kancerin, artritin, goditjen, sëmundjet e frymëmarrjes, mungesën e imunitetit, emfizemën, sëmundjen e Parkinsonit dhe kushte të tjera inflamatore ose ishemike. Antioksidantët

thuhet se ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë në trupin tonë, dhe kjo mendohet se rrit shëndetin e përgjithshëm. Antioksidantët

mund të mbrojnë kundër dëmtimit të qelizave që shkaktojnë radikalët e lirë, të njohur si stres oksidues.

Aktivitetet dhe proceset që mund të çojnë në stres oksidativ përfshijnë:

 • Aktiviteti mitokondrial
 • Ushtrimi i tepërt
 • Trauma e indeve, për shkak te inflamacioni dhe dëmtimi
 • iskemia dhe dëmtimi i reperfuzionit
 • Konsumi i ushqimeve të caktuara, veçanërisht ushqimet e rafinuara dhe të përpunuara, yndyrnat trans, ëmbëlsuesit artificialë dhe ngjyrat e https://harmoniqhealth.com/al/ caktuara dhe aditivët
 • Pirja e duhanit
 • Ndotja e mjedisit
 • Rrezatimi
 • Ekspozimi ndaj kimikateve, siç janë pesticidet dhe ilaçet, përfshirë kimioterapinë
 • tretësit industrialë
 • ozoni

Aktivitete dhe ekspozime të tilla mund të rezultojnë në dëmtim të qelizave.

Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në:

 • Një lëshim i tepërt i joneve të hekurit ose bakrit të lirë
 • Qeliza e bardhë e gjakut me një rol në luftimin e infeksionit
 • Një rritje e enzimave që gjenerojnë radikale të lira
 • Një ndërprerje e zinxhirëve të transportit elektronik

Të gjitha këto mund të rezultojë në stres oksidues.

Dëmi i shkaktuar nga stresi oksidativ ka qenë i lidhur me kancerin, aterosklerozën dhe humbjen e shikimit. Mendohet se radikalët e lirë shkaktojnë ndryshime në qelizat që çojnë në këto dhe ndoshta kushte të tjera.

Një konsum i antioksidantëve besohet se zvogëlon këto rreziqe.

Sipas një studimi: "Antioksidantët veprojnë si pastrues radikal, dhurues i hidrogjenit, dhurues elektronik, dekompozues i peroksidit, shuarësi i oksigjenit të vetëm, frenues i enzimës, sinergjiste dhe agjentë që përcaktojnë metalin."

Hulumtimet e tjera kanë treguar që shtesat antioksiduese mund të ndihmojnë në uljen e humbjes së shikimit për shkak të degjenerimit makular të lidhur me moshën te njerëzit e moshuar. Sidoqoftë, në përgjithësi, ka mungesë provash që një konsum më i lartë i antioksidantëve specifikë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes. Në shumicën e rasteve, rezultatet kanë tendencë të mos tregojnë përfitim, ose një efekt të dëmshëm, ose ato kanë qenë në kundërshtim.

Llojet

mendohet të ketë qindra dhe ndoshta mijëra substanca që mund të veprojnë si antioksidantë. Secili ka rolin e vet dhe mund të bashkëveprojë me të tjerët për të ndihmuar trupin të punojë në mënyrë efektive.

"Antioksidant" nuk është me të vërtetë emri i një substance, por përkundrazi përshkruan se çfarë mund të bëjnë një gamë e substancave.

Shembuj të antioksidantëve që vijnë nga jashtë trupit përfshijnë:

 • Vitaminë A
 • Vitamina C
 • Vitamina E
 • lycopene
 • lutein
 • Mangani
 • zeaxanthin

Fitoestrogjenët janë të gjitha llojet e antioksidantëve dhe fitonutrientëve, dhe ato gjenden në ushqime me bazë bimore.

Eachdo antioksidant shërben një funksion të ndryshëm dhe nuk është i këmbyeshëm me një tjetër. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të keni një dietë të larmishme.

Burimet e Ushqimit

Burimet më të mira të antioksidantëve janë ushqime me bazë bimore, veçanërisht frutat dhe perimet. Ushqimet

që janë veçanërisht të larta në antioksidantë shpesh quhen "superfood" ose "ushqim funksional".

Për të marrë disa antioksidantë specifikë, përpiquni të përfshini sa vijon në dietën tuaj:

Vitamina A: Prodhimi i qumështit, vezët dhe mëlçia

Vitamina C: shumica Frutat dhe perimet, veçanërisht manaferrat, portokallet dhe specat e kambanave

Vitamina E: arra dhe fara, luledielli dhe vajra të tjerë vegjetal, dhe perime të gjelbërta, me gjethe

beta-karoten: me ngjyra të ndritshme Frutat dhe perimet, të tilla si karrota, bizele, spinaq dhe mango

likopene: fruta dhe perime rozë dhe të kuqe, përfshirë domate dhe shalqi

lutein: jeshile, perime me gjethe, misri, papaja, dhe portokallet

selen: oriz, misër, grurë dhe kokrra të tjera të plota, si dhe arra, vezë, djathë dhe bishtajore

ushqime të tjera që besohet të jenë të mira Burimet e antioksidantëve përfshijnë:

 • Patëllxhanët
 • Bishtaja të tilla si fasulet e zeza ose fasulet e veshkave
 • çajrat e gjelbër dhe të zi
 • Red rrush
 • çokollatë e errët
 • shegë
 • manaferrat goji

Manaferrat Goji dhe shumë produkte të tjera ushqimore që përmbajnë antioksidantë janë në dispozicion për të blerë në internet.

Ushqimet me ngjyra të pasura, të gjalla shpesh përmbajnë më shumë antioksidantë.

Ushqimet e mëposhtme janë burime të mira të antioksidantëve. Klikoni në secilën prej tyre për të mësuar më shumë rreth përfitimeve të tyre shëndetësore dhe informacionit ushqyes:

Efekti i gatimit

Gatimi i ushqimeve të veçanta mund të rrisë ose ulë nivelet e antioksidantëve.

Lycopene është antioksidanti që i jep domateve ngjyrën e tyre të pasur të kuqe. Kur domatet trajtohen në nxehtësi, likopeni bëhet më i disponueshëm bio (më i lehtë për trupat tanë për të përpunuar dhe përdorur). Sidoqoftë, studimet kanë treguar se lulelakra, bizele dhe kungull i njomë humbasin pjesën më të madhe të aktivitetit të tyre antioksidues në procesin e gatimit. Mbani në mend se gjëja e rëndësishme është të hani një shumëllojshmëri të ushqimeve të pasura me antioksidant, të gatuara dhe të papërpunuara.

Këshilla dietike

Këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në rritjen e konsumit tuaj antioksidues:

 • Përfshini një frut ose një perime sa herë që hani, ushqimi dhe snacks përfshirë.
 • Keni një filxhan çaj jeshil ose matcha çdo ditë.
 • Shikoni ngjyrat në pjatën tuaj. Nëse ushqimi juaj është kryesisht kafe ose bezhë, nivelet e antioksidantëve ka të ngjarë të jenë të ulëta. Shtoni ushqime me ngjyra të pasura, të tilla si kale, panxhar dhe manaferrat.
 • Përdorni shafran i Indisë, qimnon, rigon, xhenxhefil, karafil dhe kanellë për të erëzuar aromën dhe përmbajtjen antioksiduese të vakteve tuaja.
 • Rostiçeri në arra, fara, veçanërisht arra Brazil, fara luledielli dhe fruta të thata, por zgjidhni ato pa sheqer ose kripë të shtuar.
 • Karrotat
 • Sallata e quinoa e panxharit të pjekur dhe të kuq me vinaigrette balsamike me fletë portokalli
 • Smoothie Cake Carrot Cake
 • Chickpea, Kale dhe Supë Superfood Superfood
 • < Li> Lëndë me erëza tajlandeze Tailandeze

 • Kurë-të gjithë lëng.
 • rreziqet

  Vlen të kujtojmë se, ndërsa studimet lidhin konsumin e frutave dhe perimeve me shëndet më të mirë të përgjithshëm, nuk është e qartë nëse sa larg kjo është për shkak të aktivitetit të antioksidantëve . Për më tepër, nevojitet kujdes në lidhje me shtesat.

  shtesa

  Institutet Kombëtare të Shëndetit (NIH) paralajmërojnë se doza të larta të shtesave antioksiduese mund të jenë të dëmshme.

  Një konsum i lartë i beta-karotenit, për shembull, ka qenë i lidhur me një rrezik të shtuar të kancerit të mushkërive tek duhanpirësit. Një dozë e lartë e vitaminës E është gjetur për të rritur rrezikun e kancerit të prostatës, dhe përdorimi i disa shtesave antioksiduese ka qenë e lidhur me një rrezik më të madh të rritjes së tumorit.

  Shtojcat antioksiduese gjithashtu mund të bashkëveprojnë me disa ilaçe. Shtë e rëndësishme të flisni me një ofrues shëndetësor përpara se të përdorni ndonjë prej këtyre produkteve.

  Në përgjithësi, hulumtimi nuk ka vërtetuar se marrja e ndonjë antioksidanti të veçantë si shtesë ose përmes një ushqimi mund të mbrojë kundër një sëmundje.

  Mund të ketë disa përfitime për njerëzit në rrezik të degjenerimit makular të lidhur me moshën, por është thelbësore të kërkoni këshilla nga një mjek nëse të përdorni shtesa, dhe cilat nga ato për të përdorur.

  Takej

  Radikalet e lira kanë qenë të lidhura me një sërë sëmundjesh, përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin dhe humbjen e shikimit, por kjo nuk do të thotë që një konsum i shtuar i antioksidantëve do t’i parandalojë këto Sëmundjet. Antioksidantët nga burimet artificiale mund të rrisin rrezikun e disa problemeve shëndetësore. Si rezultat, është e rëndësishme të kërkoni burime natyrore të antioksidantëve, në formën e një diete të shëndetshme.

  Konsumimi i frutave dhe perimeve ka qenë i lidhur me një shkallë më të ulët të sëmundjeve kronike, dhe antioksidantët mund të luajnë një rol. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që konsumimi i antioksidantëve të shtuar, veçanërisht në ushqimet e përpunuara, do të sigurojë përfitime të konsiderueshme.

  Përveç kësaj, kushdo që konsideron marrjen e shtesave antioksiduese duhet të flasë së pari me një ofrues shëndetësor.

  Lexoni artikullin në spanjisht.

 • Ushqyerja/Dieta

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.